Tipy na výlety po okolí
Okolie
Ak zatúžite po zmene a nevystačíte si s oddychom uprostred kopcov, blízke aj vzdialenejšie okolie ponúka množstvo lákadiel.
Žilina
Mesto Žilina sa nachádza v krásnom regióne, ktorý počas letných mesiacov navštívi veľké množstvo turistov. Oplatí sa tu vidieť napríklad Mariánske námestie s radnicou a jezuitským kostolom svätého Pavla apoštola, farský kostol Najsvätejšej Trojice, františkánsky kostol svätej Barbory, kostol svätého Štefana kráľa v Závodí, Budatínsky hrad z 13. storočia a množstvo secesných a funkcionalistických stavieb. Mesto sa nachádza necelých 30 km od Vrátnej doliny.
Prvá písomná zmienka o Žiline je z roku 1208. V tom čase už Žilina bola osídlená na viacerých miestach, ale dnešné mesto sa vyvinulo z pôvodnej osady, ktorá vznikla ako podhradie v blízkosti Žilinského hradu. Ten existoval do 15. storočia a bol objavený v roku 2008. Okolo roku 1290 získala Žilina mestské privilégiá.
Od 15. storočia mala vlastné hradby – valy, ktoré chránili dnešné historické jadro. To bolo vyhlásené v roku 1988 za mestskú pamiatkovú rezerváciu.
Rozvoj mesta pokračoval do konca 17. storočia, kedy bolo v dôsledku bojov oslabené. Opätovne sa začalo rozvíjať v druhej polovici 19. storočia po vybudovaní železníc. V roku 1891 tu bol postavený najväčší textilný závod na území Uhorska – súkenka, ktorá vyvážala textilné výrobky do celého sveta.
Po roku 1945 prešlo mesto rôznymi zmenami. Vznikli ďalšie priemyselné závody, boli vybudované sídliská. Od roku 1960 tu sídli dnešná Žilinská univerzita. Mesto je strediskom priemyslu, dopravy, školstva a kultúry. Od roku 2006 začala výroba významného automobilového závodu Kia. V roku 1996 sa stalo mesto sídlom kraja. Historickým vývinom, tradíciami i súčasnosťou patrí Žilina nepochybne medzi najvýznamnejšie mestá Slovenska.
Terchová
Obec Terchová leží na úpätí Národného parku Malá Fatra v ústí Vrátnej doliny a je rodiskom známeho ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. Nachádza sa tu množstvo znamenitých kultúrnych pamiatok, ako napríklad kostol svätých Cyrila a Metoda, v ktorom je počas Vianoc umiestnený drevený vyrezávaný betlehem. V lete je obec miestom mnohých kultúrnych a náboženských akcií, ktoré každoročne lákajú množstvo turistov z celého sveta. Začiatkom júla sa každoročne konajú Cyrilometodské dni. Prvý augustový víkend sa organizuje medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni.
Je možné tu navštíviť expozíciu Považského múzea Juraja Jánošíka. Známy zbojnícky kapitán stelesňoval túžbu človeka po slobode a spravodlivosti a už za svojho života získal nesmiernu popularitu širokých ľudových vrstiev. Rozsiahla expozícia podáva ucelený obraz o histórii a národopise obce Terchová. Už pri vstupe návštevník nadobudne pocit, že vkročil do jednej z tradičných terchovských izieb, ktorej verná napodobenina ho vráti o niekoľko desaťročí späť. Expozícia nevynecháva ani významného terchovského rodáka, osvietenského spisovateľa a polyhistora Adama Františka Kollára.
V Terchovej na malom návrší nad obcou smerom do Vrátnej doliny stojí monumentálny pamätník Juraja Jánošíka. Socha je vyhotovená z ušľachtilého oceľového plechu v nadživotnej veľkosti a meria 7,5 m. Bola postavená v roku 1988 a jej autorom je akademický sochár Ján Kulich.
Nad Terchovou na vrchu Oblaz je vybudovaný náučný chodník, ktorý je zameraný na faunu a flóru Národného parku Malá Fatra. Jeho zakončením je 30 m vysoká rozhľadňa Terchovské srdce.
Z ďalších zaujímavostí spomeňme krížovú cestu na vrch Oravcové, terchovský vláčik, lanový park alebo profi kolobežky.
Zázrivá
Horská obec Zázrivá ležiaca na pomedzí Malej Fatry a Oravskej vrchoviny je od Vrátnej doliny vzdialená 10 km. Obec má vyše 450 rokov dlhú históriu, a tak jej dejiny sú pestré. Menej oficiálnu históriu zachytávajú dve knižky s titulom Povesti spod Rozsutca. Dedinka Zázrivá je rozľahlá, má 11 osád a jej chotár hraničí s Kysucami, Horným Považim a Oravou, preto je jej krajina rôznorodá.
Najznámejšia je ako miesto producentov syrových korbáčikov a oštiepkov, ktoré ju preslávili široko-ďaleko.
Skanzen Vychylovka
Vzialená 40 km od Vrátnej doliny, v malebnom prostredí doliny Chmúra leží Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke. Jedná sa o stálu expozíciu v prírode, jednu z najrozsiahlejších na Slovensku. Skanzen dokumentuje spôsob života kysuckého ľudu v minulosti. Expozícia obsahuje spolu 34 stavieb. Každoročne počas sezóny tu má návštevník možnosť vidieť ukážky práce remeselníkov, vystúpenia folklórnych skupín alebo prípravu tradičných kysuckých jedál.
Popri objektoch ľudového staviteľstva sa tu nachádza významná technická pamiatka – úzkokoľajná lesná železnica s úvraťovým systémom, ktorá kedysi spájala Kysuce s Oravou. Je v súčasnosti jedinou fungujúcou úvraťovou železnicou v Európe a jednou z mála vo svete (ďalšie sú v Južnej Amerike a Indii). Vznikla v roku 1926 a pôvodne dosahovala dĺžku 110 km. Do 70. rokov slúžila hlavne na prepravu dreva. Od svojej rekonštrukcie preváža od mája do októbra návštevníkov.
Slovenský orloj
Myšlienka výstavby Slovenského orloja v Starej Bystrici (25 km z Vrátnej doliny) sa zrodila v roku 2003 počas generálnej rekonštrukcie Rínku svätého Michala Archanjela. Ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. Celková kompozícia predstavuje sediacu madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska.
Vo výklenkoch orloja je umiestnených šesť bronzových plastík: z najstaršieho obdobia sú to knieža Pribina a kráľ Svätopluk, z 19. storočia kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, z 20. storočia sú to Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka. Pozoruhodnosťou je taktiež vyobrazenie Pribinu s mečom v ruke a kráľa Svätopluka s kráľovskou korunou ako kráľa starých Slovákov.
Hrad Strečno
Strečniansky hrad stojí na začiatku Strečnianskeho priesmyku na ľavom brehu Váhu na strmom stometrovom vápencovom brale. Z Vrátnej doliny je vzdialený 20 km.
Praveké nálezy dokazujú, že hradná vyvýšenina bola obývaná už v dobe bronzovej a železnej. Strečno patrilo medzi kráľovské hrady. Hoci prvá písomná zmienka o ňom pochádza až z roku 1316, s istotou môžeme predpokladať, že existoval už v 13. storočí.
Na druhom brehu sa na lesnom pozadí v Domašínskom meandri Váhu povyše hradu Strečno vyníma Starhrad alebo Starý hrad. V jeho blízkosti sa nachádzajúce hradište svedčí o tom, že toto miesto bolo opevnené už v praveku. Už sám názov tohto hradu poukazuje na to, že na Považí patrí medzi najstaršie.
Rajecké Teplice
Kúpele v Rajeckých Tepliciach patria medzi najpríťažlivejšie na Slovensku. Ležia v Rajeckej doline v údolí riečky Rajčianky, 12 km od Žiliny. Termálna voda vyviera z hĺbky približne 1500 m a už v stredoveku bola známa svojimi liečebnými účinkami. Teplota vody v kúpeľoch sa pohybuje v rozmedzí 34 ‑ 38 °C a zachytáva sa v podpovrchových prameňoch z hĺbky približne 30 m.
V antickom štýle riešený liečebný a relaxačný komplex Aphrodite je centrom kúpeľov a svojím vybavením spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá.
Oravský hrad
Oravský hrad je jedným z najmalebnejších na Slovensku. Zachovalý rozsiahly hrad sa týči na strmom vápencovom brale priamo nad obcou Oravský Podzámok vo výške 112 m nad hladinou rieky Orava. Je sprístupnený verejnosti denne od mája do marca. Od Vrátnej doliny je vzdialený 40 km.
Podobne ako mnohé iné u nás ho začali budovať na mieste starého dreveného hrádku po tatárskom vpáde v roku 1241. Kamenný hrad pôvodne postavili v románskom a gotickom slohu, neskôr ho renesančne a neogoticky prestavali. V roku 1556 sa hrad dostal do rúk Thurzovcom, ktorí uskutočnili jeho najrozsiahlejšiu prestavbu. Po vymretí rodu mal viacerých majiteľov, ktorí sa oň veľmi nestarali. Najväčšia katastrofa však hrad postihla v roku 1800, keď vyhorel a pre svojich správcov sa stal nepotrebným. K rozsiahlejším rekonštrukčným prácam na záchranu hradu sa pristúpilo až po druhej svetovej vojne.